OPETH - The Last Will And Testament
Návrat niekam k "Ghost Reveries" so zvukom posledných albumov. Stávka na istotu, ktorá však za vrcholmi tvorby zaostáva. Navyše, mňa osobne rozprávač pri sústredenejšom posluchu tohto koncepčného albumu irituje.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
První kontakt s pražáky zvanými PRVNÍ HOŘE proběhl snad již v roce 2005, kdy byli velmi pozitivně překvapujícím supportem mých art-punkových mazlíčků UŽ JSME DOMA. Velmi čerstvý a svojský crossover široce rozkročený někde mezi punkem a francouzskými šansoniéry byl sice v té době tvorbou UJD rozpoznatelně poznamenán a mnoho si z ní bral, současně se ale snažil míti svoji vlastní tvář a nezůstávat pouze u cesty, kterou již někro dříve vyšlapal. Výsledek zněl jako drť, která zbude v hmoždíři po tom, co tam hodíte UJD, PSÍ VOJÁKY, ale i MIKA PATTONA, nějakého toho písničkáře, řádnou dávku teatrálního dramatu a spoustu dalšího rozmanitého koření...
A od té doby se toho vlastně příliš nezměnilo. Kapela zapracovala na vlastním makeupu, omezila vyžírání vzorů. Dá se říci, že pubescentní i adolescetní věky jsou ty tam – máme před sebou dospělého samostatného jedince, který tropí velký rozruch na alternativní scéně. A nejen na ní, pro mnohé naprosto nepochopitelně PRVNÍ HOŘE letos získávají anděla za Hard’n’Heavy – tedy „Metalového anděla“. Čím to je? Že by akademici přestali poslouchat metal, nebo je to s naší metalovou scénou tak špatné, že je zapotřebí si půjčovat kapely z jiných žánrů? Není tomu docela tak, díky opravdu velmi široce rozevřené náruči kapela objímá opravdu mnoho žánrů, včetně toho metalového. Kovový materiál rozhodně netvoří dominantu nebo základní stavební pilíř jejich tvorby, ale vysledovat a identifikovat ho je jednoduše možné.
Skladby z aktuální desky si zamilujete již při prvním poslechu. Nádherná a jazykově květnatá poetika, aranžérsky i nástrojově bohaté skladby, které se poflakují v mnoha žánrových dimenzích, hitové melodie, tak bych mohl chválit a uznale plácat po ramenou mnohem déle. Své hudební vzory a ovlivnění jimi PRVNÍ HOŘE nezapřou, ale oproti minulosti cítím v mnohém spíše vlastní tvůrčí invenci a úctu ke kapelám, které mají rádi, nežli nějaký druh opisovatelského šilhání. Dramatický jazzpunkový crossover má v sobě silně divadelní až dramatickou duši a teď zdaleka nemluvím jen o pódiové prezentaci.
Písničky nepostrádají svůj osobitý vtip, nadhled a každá z nich je něčím jiná, zajímavá, unikátní. Současně si uchovávají auru staromilskou, opravdovou, nezkaženou… I tak některé skladby po těch mnoha posleších přeskakuji a jiné si pouštím častěji. Nejvíce jsem si asi zamiloval melancholickou intenzivně uvolněnou pohodovku „Všechny cesty“ a poněkud obhroublejší „Ódu na Bestii“. „Lamentu“ nechybí ani zvukové domalovánky ve formě stereofonií, dialogů, tanečních fragmentů, zvuků a pazvuků, které silně dotváří celkovou atmosféru alba. Abych jen nechválil – díky tomu, že mnohé písničky mají opravdu líbivé melodie, které učarují na první poslech, mě některé po čase přestávají bavit, tak jak tomu bylo na počátku, ale děje se tak velmi, velmi pozvolna. Podobně je tomu i s živými koncerty, kdy poprvé opomenete, že se vám mandibula svévolně oddělila od maxilly a obnažuje nitro orálního otvoru. Podruhé již zdaleka tak překvapeni nebudete, neboť v podstatě uslyšíte a uvidíte téměř to samé.
Výjimečné a osobité spojení jazzu, šansonu, punk-rocku i metalu.
8,5 / 10
Pan Urza
- kytara, zpěv
Pan Bertrám
- klávesy, zpěv, programming
Pan Šťulda
- akordeon
Pan Medák
- bicí
1. Lamento
2. Naruby
3. V ráji se stmívá
4. Všechny cesty
5. Průhledná
6. Óda na bestii
7. Otčenáš
8. Nevolník
9. Oceán
Achtung, Sultan! (2024)
Křehký mechanismus pozemského štěstí (2017)
Imaginarium (2013)
Club Silencio (2011)
Lamento (2008)
Commedia dell´arte (2006)
Na úpatí (2003)
Vydáno: 2008
Vydavatel: Black Point
Stopáž: 42:11
Produkce: První Hoře
Studio: 3bees
Ochotníci na prknech Národního. Velká zapálenost bohužel nestačí na adekvátní výsledek. Podobná všeobjímající avantgarda potřebuje mimořádnou kompoziční zdatnost, cit pro detail, značné instrumentální a pěvecké schopnosti, ale také schopného producenta a zvukaře. Tady bohužel ambice narážejí na nedostatky prakticky ve všem výše jmenovaném. Málokterá skladba je kompozičně na potřebné výší po celou dobu trvání, aranžérsky to místy dost kulhá, nestačí míchat všechno se vším a tvářit se, že to je ta pravá avantgarda. Smysl pro humor je i v hudbě fajn, ale nesmí se to přehánět, punková uvolněnost je tady opravdu navíc, jde zcela proti vyznění řady skladeb, které se naopak berou až příliš vážně. Texty fungují také tak nějak napůl a korunu jim nasazuje zpěvák, který se místy pohybuje v místech, která prostě není schopen obsáhnout a to ani ve studiu, kde se dá ledacos zaretušovat. Ledacos by ještě mohl zachránit skvělý producent a výborný zvukař, bohužel ani to tady nefunguje. Ideální není ani výsledný mix, vokály jsou místy naroubovány dost nepřirozeně. Jistě je tu znát velký potenciál, ale schopnosti zúčastněných na to (zatím) nestačí.
Návrat niekam k "Ghost Reveries" so zvukom posledných albumov. Stávka na istotu, ktorá však za vrcholmi tvorby zaostáva. Navyše, mňa osobne rozprávač pri sústredenejšom posluchu tohto koncepčného albumu irituje.
V jisté BDM RPG hře vytváříte ultimátní postavu a její charakteristiky definujete následovně: Násilí: 100%, Technické skills: 100%, Skladatelská inteligence: 100%, Šarm: 100%, Oddanost 100%, Laskavost: 0%. Do kolonky "Jméno" pak vyplníte: DEFEATED SANITY.
Už poněkolikáté zní otázka stejně: Zničil Einar Solberg další desku jinak velice talentované kapely? Odpověď zní: Zase to zvládl. Jeho hlasový projev je jak chilli. Koření. Měl by se používat citem. Když se tam toho najebe hodně, nedá se to žrát.
Hele, Blake Judd ještě žije. Enfant terrible (ale současně i schopný skladatel) US blacku je (znovu) zpět a tentokráte doručuje tradičněji pojatou kolekci. Šlape mu to dobře, tělo už má sice životem zhuntované, mysl však zůstává stále čerstvá.
Návrat po šestnácti letech. Navíc víceméně autorská deska Roberta Smitha. Navazují na nejlepší kousky své diskografie a současně se zbytečně neopakují. Poslouchám to poslední dva týdny a moje dojmy stále rostou.
Bilanční a v rámci možností i moderní album zároveň. Typičtí BODY COUNT místy výrazně oživení působením hostů. Album sotva překvapí něčím neotřelým, ale dá se mu odolávat jen do prvního výkřiku "madafaká". Pak už je to zase všechno zpátky v 90's.
Faust a spol. tentokrát více přitlačili na pilu a natočili o poznání méně přátelskou desku. Více black metalu a méně zjemňujících prvků. I tak je materiál pěkně diversifikovaný, jen je méně přístupný a chybí mu ona zpěvnost, vzletnost a naléhavost.